|
|
|
|
Welcome to AOCAF X. Without wasting any time, lets get into it. Here is the group draw:
CODE | Group 1: Druida Turori Cockbill Street Nova Britannicus Nojika Chacor
Group 2: Crystilakere Krytenia Nedalia Hockey Canada The Lowland Clans Oliverry
Group 3: Vilita Sarzonia Bedistan Hypocria Bettia Jastica
Group 4: Starblaydia Lamoni Fmjphoenix Pedriana Spruitland Falcania |
(Tenetitive Schedule) Match orders: Matchday 1: 1v4, 2v5, 3v6 (Monday) Matchday 2: 1v3, 2v6, 4v5 (Tuesday) Matchday 3: 1v2, 3v4, 5v6 (Wedensday) Matchday 4: 1v6, 2v4, 3v5 (Thursday) Matchday 5: 1v5, 2v3, 4v6 (Friday)
1st place team auto qualifies for quarter-finals, 2nd and 3rd place teams will play a second round as follows:
(Saturday) A1: 2nd place in Group 1 plays 3rd place in Group 2 A2: 2nd place in Group 2 plays 3rd place in Group 1 A3: 2nd place in Group 3 plays 3rd place in Group 4 A4: 2nd place in Group 4 plays 3rd place in Group 3
(Sunday) QF1: 1st place in Group 1 plays winner of Match A1 QF2: 1st place in Group 2 plays winner of Match A2 QF3: 1st place in Group 3 plays winner of Match A3 QF4: 1st place in Group 4 plays winner of Match A4
(Monday) SF1: Winner of QF1 plays winner of QF2 SF2: Winner of QF3 plays winner of QF4
(Tuesday) Finals: Winner of SF1 plays winner of SF2 3PPO: Loser of SF1 plays loser of SF2
This post has been edited by Fmjphoenix on Sep 1 2005, 05:04 PM
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Matchday 1 Scores
CODE | Group 1: Druida 1 Nova Britannicus 1 Turori 1 Nojika 0 Cockbill Street 1 Chacor 2
Region 1 Pts W D L GF:GA GD 1. Chacor 3 1 0 0 2:1 1 2. Turori 3 1 0 0 1:0 1 3. Nova Britannicus 1 0 1 0 1:1 0 Druida 1 0 1 0 1:1 0 5. Cockbill Street 0 0 0 1 1:2 -1 6. Nojika 0 0 0 1 0:1 -1 |
CODE | Group 2: Crystilakere 0 Hockey Canada 2 Krytenia 0 The Lowland Clans 0 Nedalia 2 Oliverry 0
Region 2 Pts W D L GF:GA GD 1. Nedalia 3 1 0 0 2:0 2 Hockey Canada 3 1 0 0 2:0 2 3. Krytenia 1 0 1 0 0:0 0 The Lowland Clans 1 0 1 0 0:0 0 5. Crystilakere 0 0 0 1 0:2 -2 Oliverry 0 0 0 1 0:2 -2 |
CODE | Group 3: Vilita 2 Hypocria 0 Sarzonia 1 Bettia 1 Bedistan 1 Jastica 0
Region 3 Pts W D L GF:GA GD 1. Vilita 3 1 0 0 2:0 2 2. Bedistan 3 1 0 0 1:0 1 3. Sarzonia 1 0 1 0 1:1 0 Bettia 1 0 1 0 1:1 0 5. Jastica 0 0 0 1 0:1 -1 6. Hypocria 0 0 0 1 0:2 -2 |
CODE | Group 4: Starblaydia 2 Pedriana 0 Lamoni 2 Spruitland 2 Fmjphoenix 3 Falcania 0
Region 4 Pts W D L GF:GA GD 1. Fmjphoenix 3 1 0 0 3:0 3 2. Starblaydia 3 1 0 0 2:0 2 3. Lamoni 1 0 1 0 2:2 0 Spruitland 1 0 1 0 2:2 0 5. Pedriana 0 0 0 1 0:2 -2 6. Falcania 0 0 0 1 0:3 -3 |
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Matchday 2 Scores
CODE | Group 1: Druida 0 Cockbill Street 0 Turori 1 Chacor 1 Nova Britannicus 4 Nojika 1
Region 1 Pts W D L GF:GA GD 1. Nova Britannicus 4 1 1 0 5:2 3 2. Chacor 4 1 1 0 3:2 1 3. Turori 4 1 1 0 2:1 1 4. Druida 2 0 2 0 1:1 0 5. Cockbill Street 1 0 1 1 1:2 -1 6. Nojika 0 0 0 2 1:5 -4 |
CODE | Group 2: Crystilakere 1 Nedalia 1 Krytenia 2 Oliverry 1 Hockey Canada 0 The Lowland Clans 0
Region 2 Pts W D L GF:GA GD 1. Nedalia 4 1 1 0 3:1 2 2. Hockey Canada 4 1 1 0 2:0 2 3. Krytenia 4 1 1 0 2:1 1 4. The Lowland Clans 2 0 2 0 0:0 0 5. Crystilakere 1 0 1 1 1:3 -2 6. Oliverry 0 0 0 2 1:4 -3 |
CODE | Group 3: Vilita 3 Bedistan 2 Sarzonia 3 Jastica 0 Hypocria 2 Bettia 0
Region 3 Pts W D L GF:GA GD 1. Vilita 6 2 0 0 5:2 3 2. Sarzonia 4 1 1 0 4:1 3 3. Bedistan 3 1 0 1 3:3 0 4. Hypocria 3 1 0 1 2:2 0 5. Bettia 1 0 1 1 1:3 -2 6. Jastica 0 0 0 2 0:4 -4 |
CODE | Group 4: Starblaydia 1 Fmjphoenix 1 Lamoni 0 Falcania 0 Pedriana 0 Spruitland 1
Region 4 Pts W D L GF:GA GD 1. Fmjphoenix 4 1 1 0 4:1 3 2. Starblaydia 4 1 1 0 3:1 2 3. Spruitland 4 1 1 0 3:2 1 4. Lamoni 2 0 2 0 2:2 0 5. Falcania 1 0 1 1 0:3 -3 6. Pedriana 0 0 0 2 0:3 -3 |
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Matchday 3 Scores
CODE | Group 1: Druida 1 Turori 0 Cockbill Street 3 Nova Britannicus 2 Nojika 1 Chacor 2
Region 1 Pts W D L GF:GA GD 1. Chacor 7 2 1 0 5:3 2 2. Druida 5 1 2 0 2:1 1 3. Nova Britannicus 4 1 1 1 7:5 2 4. Cockbill Street 4 1 1 1 4:4 0 5. Turori 4 1 1 1 2:2 0 6. Nojika 0 0 0 3 2:7 -5 |
CODE | Group 2: Crystilakere 1 Krytenia 0 Nedalia 2 Hockey Canada 0 The Lowland Clans 1 Oliverry 1
Region 2 Pts W D L GF:GA GD 1. Nedalia 7 2 1 0 5:1 4 2. Krytenia 4 1 1 1 2:2 0 3. Hockey Canada 4 1 1 1 2:2 0 4. Crystilakere 4 1 1 1 2:3 -1 5. The Lowland Clans 3 0 3 0 1:1 0 6. Oliverry 1 0 1 2 2:5 -3 |
CODE | Group 3: Vilita 1 Sarzonia 1 Bedistan 0 Hypocria 2 Bettia 1 Jastica 0
Region 3 Pts W D L GF:GA GD 1. Vilita 7 2 1 0 6:3 3 2. Hypocria 6 2 0 1 4:2 2 3. Sarzonia 5 1 2 0 5:2 3 4. Bettia 4 1 1 1 2:3 -1 5. Bedistan 3 1 0 2 3:5 -2 6. Jastica 0 0 0 3 0:5 -5 |
CODE | Group 4: Starblaydia 1 Lamoni 0 Fmjphoenix 3 Pedriana 1 Spruitland 0 Falcania 2
Region 4 Pts W D L GF:GA GD 1. Fmjphoenix 7 2 1 0 7:2 5 2. Starblaydia 7 2 1 0 4:1 3 3. Spruitland 4 1 1 1 3:4 -1 4. Falcania 4 1 1 1 2:3 -1 5. Lamoni 2 0 2 1 2:3 -1 6. Pedriana 0 0 0 3 1:6 -5 |
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Matchday 4 Scores
CODE | Group 1: Druida 2 Chacor 0 Turori 2 Nova Britannicus 1 Cockbill Street 1 Nojika 0
Region 1 Pts W D L GF:GA GD 1. Druida 8 2 2 0 4:1 3 2. Cockbill Street 7 2 1 1 5:4 1 3. Turori 7 2 1 1 4:3 1 4. Chacor 7 2 1 1 5:5 0 5. Nova Britannicus 4 1 1 2 8:7 1 6. Nojika 0 0 0 4 2:8 -6 |
CODE | Group 2: Crystilakere 1 Oliverry 0 Krytenia 1 Hockey Canada 2 Nedalia 1 The Lowland Clans 0
Region 2 Pts W D L GF:GA GD 1. Nedalia 10 3 1 0 6:1 5 2. Hockey Canada 7 2 1 1 4:3 1 3. Crystilakere 7 2 1 1 3:3 0 4. Krytenia 4 1 1 2 3:4 -1 5. The Lowland Clans 3 0 3 1 1:2 -1 6. Oliverry 1 0 1 3 2:6 -4 |
CODE | Group 3: Vilita 1 Jastica 0 Sarzonia 0 Hypocria 2 Bedistan 1 Bettia 1
Region 3 Pts W D L GF:GA GD 1. Vilita 10 3 1 0 7:3 4 2. Hypocria 9 3 0 1 6:2 4 3. Sarzonia 5 1 2 1 5:4 1 4. Bettia 5 1 2 1 3:4 -1 5. Bedistan 4 1 1 2 4:6 -2 6. Jastica 0 0 0 4 0:6 -6 |
CODE | Group 4: Starblaydia 2 Falcania 0 Lamoni 1 Pedriana 2 Fmjphoenix 0 Spruitland 1
Region 4 Pts W D L GF:GA GD 1. Starblaydia 10 3 1 0 6:1 5 2. Fmjphoenix 7 2 1 1 7:3 4 3. Spruitland 7 2 1 1 4:4 0 4. Falcania 4 1 1 2 2:5 -3 5. Pedriana 3 1 0 3 3:7 -4 6. Lamoni 2 0 2 2 3:5 -2 |
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Matchday 5 Scores
CODE | Group 1: Druida 2 Nojika 2 Turori 0 Cockbill Street 1 Nova Britannicus 1 Chacor 0
Region 1 Pts W D L GF:GA GD 1. Cockbill Street 10 3 1 1 6:4 2 2. Druida 9 2 3 0 6:3 3 3. Nova Britannicus 7 2 1 2 9:7 2 4. Turori 7 2 1 2 4:4 0 5. Chacor 7 2 1 2 5:6 -1 6. Nojika 1 0 1 4 4:10 -6 |
CODE | Group 2: Crystilakere 2 The Lowland Clans 2
Krytenia 0 Nedalia 1 Hockey Canada 4 Oliverry 2
Region 2 Pts W D L GF:GA GD 1. Nedalia 13 4 1 0 7:1 6 2. Hockey Canada 10 3 1 1 8:5 3 3. Crystilakere 8 2 2 1 5:5 0 4. The Lowland Clans 4 0 4 1 3:4 -1 5. Krytenia 4 1 1 3 3:5 -2 6. Oliverry 1 0 1 4 4:10 -6 |
CODE | Group 3: Vilita 3 Bettia 0 Sarzonia 2 Bedistan 0 Hypocria 0 Jastica 1
Region 3 Pts W D L GF:GA GD 1. Vilita 13 4 1 0 10:3 7 2. Hypocria 9 3 0 2 6:3 3 3. Sarzonia 8 2 2 1 7:4 3 4. Bettia 5 1 2 2 3:7 -4 5. Bedistan 4 1 1 3 4:8 -4 6. Jastica 3 1 0 4 1:6 -5 |
CODE | Group 4: Starblaydia 2 Spruitland 2 Lamoni 0 Fmjphoenix 1 Pedriana 2 Falcania 1
Region 4 Pts W D L GF:GA GD 1. Starblaydia 11 3 2 0 8:3 5 2. Fmjphoenix 10 3 1 1 8:3 5 3. Spruitland 8 2 2 1 6:6 0 4. Pedriana 6 2 0 3 5:8 -3 5. Falcania 4 1 1 3 3:7 -4 6. Lamoni 2 0 2 3 3:6 -3 |
Second Round Matches (waiting opponent): Druida vs Crystilakere (Cockbill Street) Hockey Canada vs Nova Britannicus (Nedalia) Hypocria vs Spruitland (Vilita) Fmjphoenix vs Sarzonia (Starblaydia)
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Second Round Scores:
Druida 1 Crystilakere 1 AET: 3:1 Hockey Canada 0 Nova Britannicus 1 Hypocria 1 Spruitland 1 AET: 2:2 APK: 2:4 Fmjphoenix 1 Sarzonia 1 AET: 1:1 APK: 3:2
Quarter Final Matchups:
Cockbill Street vs Druida Nedalia vs Nova Britannicus Vilita vs Spruitland Starblaydia vs Fmjphoenix
(to be fair as well, I have asked Vilita to score my matches from here on out, for however far I go) |
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Quarter-Final Scores:
Cockbill Street 0 Druida 3 Nedalia 2 Mova Britannicus 0 Vilita 2 Spruitland 1 Starblaydia 2 Fmjphoenix 1
Semi-Final Matchups:
Druida vs Nedalia Vilita vs Starblaydia |
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Druida 2 Nedalia 2 AET: 2:2 APK: 2:4 Vilita 0 Starblaydia 0 AET: 0:1
AOCAF X Finals: Nedalia vs Starblaydia
Third Place Play-off: Druida vs Vilita |
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
AOCAFX Finals Scores:
Nedalia 1 Starblaydia 1 AET: 1:2
Third Place Playoff:
Druida 0 Vilita 1
Congratulations go out to Starblaydia for winning the championship and Vilita for winning Third place. I hope you all had fun with it, I did. |
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
|
Any indication as to the AOCAF X Rankings? |
|
|
Falcania |
Winging It Since 2004 |
|
|
Posts: 776 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
, |
|
|
, |
|
Track this topic
Receive email notification when a reply has been made to this topic and you are not active on the board.
Subscribe to this forum
Receive email notification when a new topic is posted in this forum and you are not active on the board.
Download / Print this Topic
Download this topic in different formats or view a printer friendly version.
[ Script Execution time: 0.0186 ] [ 14 queries used ] [ GZIP Enabled ]
|